CW is not the best choice only but the philosophy of the life...

CQ WW DX, CW 2005 očima těch, co nevítězí aneb celý svět na KV jako na dlani - díl 1.

9. listopadu 2006 v 0:46 | Petr, OK1RP |  Ham Radio
Je hodina po půlnoci a podle kalendáře začal jeden z největších závodů, svátek všech telegrafních závodníků na KV, CQ WW DX, CW 2005.
V malé zapadlé vísce na severu Čech, jejíž jméno by v Japonsku či v Brazílii jen ztěží vyslovili a jejíž polohu by určili zřejmě jen díky prefixu, usedám k zařízení na 40m. Připojuji velmi skromnou anténu v podání invertovaného V se středem v 6m na střeše domku. Střižena je do pásma, ale svod je obyčejný RG-59 za pár korun. Jsem naladěn na 7030 kHz… Počasí v těchto končinách je mrazivé a nepříjemné. Obyvatelé malé vesnice Gaj mají na zimu již dávno vše pečlivě připraveno. Většina obyvatel má o víkendu jiné starosti, ale najdou se i tací, kteří pobíhali po okolí s dráty, kabely a různým podivným nářadím. Skupinka malých školáků s beranicemi naraženými až v čele s posměšky pobíhá kolem domků a chat. Mezi pohozenými kanystry a několika automobily se prohání psi a na rozdíl od ostatních, kteří se scházejí na pravidelné večerní posezení, se jeden podivín uzavírá do svého "království", aby se po následujících 48 hodin z jeho domku na kraji vesnice ozývalo pípání a chrčení, cvakání a jiné podivné zvuky. RA9T..zde pracuje s EU. Hned o několik stovek Hz níže teplota klesá…chlad a studený vítr se vtírá podél okenic a rámů. Na farmě již v tuto dobu není ani živáčka. Jen jeden blázen se vrátil s kusem chleba, špekem a "náplně do topení", aby za svitu měsíce v prochladlé místnosti proseděl u několika podivných bedýnek mnoho hodin. UA0T.. je zde na kmitočtu obležen volajícími stanicemi. V těchto končinách nenarazíte na živou duši. V týdnu se tu vystřídají několikrát odběratelé, ale i to je zde událost. V několika malých a polorozpadlých boudách už nikdo dávno nebydlí a těch několik ostatních co tu vydrželi? Ti se sestěhovali do malého houfu několika zděných domků ohromnými oplocenými lány kolem dokola kam se jen podíváte…Začal padat sníh a teplota klesá. Posledních několik domků sousední farmy zhaslo světlo.
Sahám po tlačítku ovládající PIC procesor mého přijímače a přepínám na spodní postranní pásmo. Těch několik set Hz níže mne přináší příjemné osvěžení. Teplý vánek a závan stále ještě kvetoucích keřů. Slaměné klobouky, bílé stolky nočních barů a podniků a dlouho do rána otevřené hudební kluby na pobřeží dávají odpočinout starostem a strastem mnoha turistů. Ne každý však v tuto noční dobu posedává u sklenky vína a pozoruje příboj…skupinka nadšenců EA8E.. obléhá běloskvoucí bungalov a ze všech oken a dveří vedou množství kabelů, drátů, spojek, šňůr a lan. Ani v brzkých ranních hodinách nedají pokoj a v době, kdy již ulehli i ti nejvytrvalejší tanečníci, jsou tito mládenci čilí a neúnavně vysedávají i počítačů, krabiček a knoflíků a mačkají a mačkají.
Trochu jsem se zasnil, podlehl vidině šumějícího příboje a zvuku opojné hudby ostrova a proto jsem si ani nevšiml, že hodina pokročila. Za několik desítek minut začne svítat… mačkám proto tlačítko a vracím se na původní kmitočet 7030kHz. Situace se zde velmi změnila. Na kmitočtu volá velký houf stanic z EU. Pečlivě přebírám jednotlivé značky a signály, které přicházejí ve stejný okamžik, abych nakonec vylovil z chumlu stále volajících ten pravý…písek, slunce, prach a sucho se mi lepí na jazyk. Po ulicích posedávající snědí starci v sombrérech, před obchodem se rozprostírá květena několika obrovských kaktusů. Stará americká auta, která již měla doslouženo před desetiletím se tu prohánějí po ulicích a na každém kroku narazíte na děti, kterých tu po ulicích pobíhá nepočítaně. Přejdete přes ulici a proti Vám vyčnívá na rohu omšelého činžovního domu malý příhradový stožárek. Z něho lze vytušit napínací lanko od několika sloperů na spodní KV pásma. Normálně byste mohli zkusit zabouchat na dveře a možná byste mohli jít na návštěvu. Dnes však ale nebudeme rušit. Hostitel CO4G..je zaneprázdněn. Sedí jako několik předchozích hrdinů u přístrojů, v ruce svírá podivnou věc s pákama a jeho domem se rozlévá kromě dusného vzduchu také směs pískání, hvizdů a šumu…
Na kraji všech těch volajících evropských fanatiků se po chvilce zaposlouchám do brilantních telegrafních značek…v tuto roční dobu je zde jako v celém okrese předvánoční blázinec. Obchodní domy se předhánějí v nabídkách a tak se prodejní doby prodlužují a prodlužují, až nakonec již prodloužit více nejdou, protože personál už vůbec nechodí domu. Všude je plno vánočních světel a přes pozdní večerní hodinu je v ulicích živo. Nad městem krouží pohotovostní hlídka místního policejního departmentu. Ve všech dosavadních pohledech do oken se jim naskytl tentýž pohled. Rodina, gauč, TV ve které místní Rangers svádějí tvrdý boj o místo v tabulce a přízeň diváků. Jeden pohled do okna byl však jiný. Zachmuřelý výraz soustředěného čtyřicátníka s rukou na bedýnce s mnoha knoflíky na stole a na poličce nad ním mnoho přístrojů, osvětlených ručiček měřidel, přepínačů a kabelů. To K2M.. zpracovává nastalý pile-up Evropanů při jejich východu slunce. Zatímco pečlivě vybírá volající a precizně odpovídá na všechna volání, do blízkého parku se vydává sousedka se svým psíkem. Je frišno, ale z nedalekého náměstí je slyšet rolničky a všude vládne městská, ale vánoční nálada.
dokončení příště...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama