CW is not the best choice only but the philosophy of the life...

Stavebnice QRP - část I.

9. listopadu 2006 v 1:26 | Petr, OK1RP |  Homebrewing
Mnoho radioamatérů se dnes již bohužel zcela oprostila od jakéhokoliv vývoje či stavby zařízení a bastlení v tom pravém slova smyslu je pro ně již nepředstavitelnou minulostí. Důvodem je záplava dnes již víceméně dostupných, komerčně nabízených zařízení japonské či americké provenience a možnost být okamžitě na pásmu je velmi lákavá. Pro mnohé může být důvodem například absence technického vybavení, znalostí, případně času, který by na stavbu zařízení museli věnovat. Nutno podotknout, že pod rouškou výše zmíněných objektivních problémů se často ukrývá jednoduše pohodlnost či lenost.
Naštěstí je však ještě mezi námi dost takových, kteří neváhají v této uspěchané době plné mobilních telefonů, e-mailů a internetu nejen sednout k hotovému zařízení, ale také věnovat svůj drahocenný čas vývoji a stavbě vlastního zařízení a to k potěšení svému, případně k potěšení ostatních takto vzácně smýšlejících amatérů. Je nasnadě, že např. stavebně nenáročné, ale koncepčně dobře propracované, dobře fungující a k tomu všemu levné telegrafní zařízení bude vynikajícím nástrojem ke vstupu do radioamatérského světa pro všechny ty, kteří se kromě vlastního provozu chtějí také něco naučit.
Pro všechny, kteří by si rádi postavili své vlastní zařízení, ale jednoduše nemají dostatečné znalosti či vybavení na jeho samotný vývoj existuje nepřeberné množství popisů, schémat a konstrukčních návodů, které již někdo vyzkoušel a případně také podrobněji popsal a které se dají s větším či menším úspěchem kopírovat.
Mnozí však nemají tolik zkušeností se stavbou podle pouhého schéma zapojení, případně nemají ve svém okolí žádného dodavatele součástek, mnohdy jsou v zapojení použity součástky v dané lokalitě nedostupné a jejich náhrada bez znalostí teorie obvodů je obtížná, často takového jedince odradí neúspěchy při oživování postaveného zařízení. Zklamání z nechodivé konstrukce, nebo bezradnost při stavbě či shánění vhodných součástek může vést k zatracení myšlenky na další stavbu vlastního zařízení.
Jednou z možností jak se těmto potížím vyhnout a především jak získat množství užitečných informací, konstrukčních zkušeností se stavbou a potřebných znalostí takových obvodů je zakoupení stavebnice. Nabízí se nám možnost získat za přijatelný peníz především kompletní soubor součástek, plošný spoj a úplný návod na stavbu, podporu při oživování jejím výrobcem a to nejdůležitější - chodivou konstrukci, kterou již před Vámi postavilo mnoho jiných a tudíž její reprodukovatelnost je téměř úplně zaručena.
Existuje mnoho firem nabízejících stavebnice radioamatérských zařízení, ve většině případů se jedná o konstrukce zařízení pro QRP provoz. Jde o samostatné přijímače a vysílače, předzesilovače, ale především kompletní transceivery pro CW / SSB provoz na KV. Výjimkou již dnes nejsou ani stavebnice pro provoz na VKV. Jejich seznam a linky si uvedeme v dalších částech našeho povídání...
Nyní se pokusíme seznámit se základním rozdělením tak, abychom pokud možno co nejvíce přiblížili svět stavebnic QRP (převážně CW, není to však pravidlem) příznivcům, začínajícím a nakonec všem, kdo se o tuto část našeho hobby zajímají.
pokračování příště...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama