CW is not the best choice only but the philosophy of the life...

Stavebnice QRP - část III.

9. listopadu 2006 v 1:29 | Petr, OK1RP |  Homebrewing
Stavebnice se samozřejmě liší i v mnohém dalším. Je to především zpracování manuálu k sestavení, měření a oživení přístroje, s odlišností jednotlivých koncepcí zařízení se pak liší i výsledné parametry, rozdílné je vlastní provedení a kvalita materiálu DPS, použité součástky, krabička a ovládací prvky atd. Dobrým vodítkem může být při výběru také počet prodaných kusů a reference jejich majitelů. Tyto lze velmi snadno nalézt na internetu v různých konferencích apod. Nebojte se zeptat v takové konferenci na jejich zkušenosti, buďte si jisti, že Vám nikdo z nich neodmítne pomoc! Mnohdy jsou účastníky těchto konferencí a diskuzních skupin i samotní výrobci resp. majitelé firem, které stavebnice vyrábějí. Technická podpora pro Vámi vybraný typ je pak opravdu vynikající a snadno dostupná.
To nejdůležitější jsou ale dva parametry, které v souvislosti s předchozím hodnotí většina zájemců s největším důrazem: cena vs. použitelnost v provozu resp. parametry, t.j. "užitná hodnota" stavebnice pro naše potřeby.
Pokud se tedy rozhodnete pořídit si nějakou ze stavebnic, patrně se nejdříve musíte rozhodnout, zda to bude pro pokusy a experimenty s tím nejjednodušším, či to bude monoband, který ale musí být co nejlépe použitelný v provozu poté co jej sestavíte a ještě k tomu byste jej rádi dále např. zdokonalovali, dostavovali, vylepšovali apod., nebo zda to má být finální výrobek s pokud možno všemi pásmy a co největším komfortem. Pak ale jistě budete muset sáhnout do kapsy mnohem hlouběji! Ceny se pohybují asi v těchto relacích:
Typ 1. 10 - 40 USD *
Typ 2. 50 - 150 USD *
Typ 3. 160 - 650 USD *
*Při výběru je třeba dát si pozor, co všechno je obsaženo v udané ceně. Někteří dodavatelé zasílají za danou cenu balíček s vlastní stavebnicí t.j. DPS + všechny součástky k osazení DPS (components on board) t.j. bez konektorů, potenciometrů a knoflíků + návod na sestavení. Ostatní příslušenství je nutno přikoupit za poplatek. K základní částce je tedy třeba připočítat poplatek za balíček s konektory, potenciometry a knoflíky spolu s krabičkou (tzv. enclosure kit), za poplatek je možné získat servisní balíček s náhradními nedostupnými součástmi tzv. (service pack) a je třeba počítat s poplatky za poštovné a balné. To se liší v závislosti na velikosti balíku a hlavně v závislosti na cílové zemi. Částky za poštovné a balné se pohybují od několika USD až po 35-45 USD za zaslaný komplet. Pojištění již bývá obsaženo v ceně poštovného a to v základní výši.
Někteří výrobci mají již v udané ceně za stavebnici obsaženo poštovné a balné a jde tedy o konečnou cenu pro Vás. Vždy se proto vyplatí věnovat pozornost informaci o ceně za nabízené výrobky.
Někdy najdete stavebnici, která nabízí mnohem více funkcí výrobku za méně peněz než konkurenční. I zde existuje konkurenční boj firem povětšinou z USA. Pozor je tedy třeba dát nejen na reklamní slogany typu "...the best performance at all" apod., ale i na vlastní zapojení a použité součástky. Pokud máte např. averzi k zařízení, které ve svých útrobách skrývá bezpočet drátů a propojek, potom se jistě budete zajímat o SST kit od Wilderness Radio, jehož jednodeskový transceiver obsahuje také všechny konektory a ovládací prvky osazené přímo na DPS. Toužíte-li postavit si zařízení s možností změny pásma záměnou pásmového modulu, pak bude Vaším favoritem určitě NorCal Sierra, případně cenově o několik kategorií výše model 555 / Scout firmy Ten-Tec apod.
V příštích dílech se pokusíme projít pár stavebnic z jednotlivých kategorií a získáte také (vcelku obsáhlý) přehled o nabízených stavebnicích a linkách na výrobce. Od mnoha stavebnic mám výkresy zapojení a to buďto v elektronické nebo papírové formě. Pokud Vás něco zaujme, neváhejte mne kontaktovat.
Jakékoli dotazy adresujte na ok1rp@qsl.net, (indians@seznam.cz) případně vyhledejte www.qsl.net/ok1rp, kde v brzké době zřídím samostatnou sekci QRP stavebnic Rád zodpovím dotazy, jak některé stavebnice získat, nebo jak získat některé součástky jako cívky a filtry TOKO, Neosid, varikapy, aripoty do Vámi stavěných zařízení apod.
CW/SSB tcvr 40m-MINI od KN-ElectronicKrásný 3-pásmový CW/SSB tcvr DK5NOA
30m CW mini tcvr S56AL se směš. AD83110-pásmový CW tcvr MP+ z dílny W8DIZ
OK1RP/p: Mizuho MX-21S a tuner KXQRP,SW+20m a reflektometr CN-220.

73,
Petr, OK1RP

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jaromír Šubrt Jaromír Šubrt | E-mail | 6. prosince 2007 v 20:17 | Reagovat

Mám nepatrný dotaz, že máš R4C a chtěl jsi ji prodat, pokud je to pravda, měl bych zájem. Díky. Mirek ok1dxz

2 Petr Petr | E-mail | 27. prosince 2007 v 0:45 | Reagovat

Ahoj Jaromire,

R4C Drake je bohuzel prodany vcetne xtalu a filtru, kalibratoru a prislusenstvi.

Pokud bych o nejakem vedel, ozvu se.

MNI 73, Petr OK1RP

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama