CW is not the best choice only but the philosophy of the life...

Stavebnice QRP - část IV.

9. listopadu 2006 v 1:33 | Petr, OK1RP |  Homebrewing
Jak jsme slíbili minule, budeme se v tomto druhém dílu povídání o QRP stavebnicích zabývat první kategorií, kterou jsme pracovně nazvali "Stavebnice pro experimenty".
Modelem, který si popíšeme je Rockmite - stavebnice z dílny Small Wonder Labs, kterou vlastní Dave, K1SWL.
Transceiver Rockmite 20m v porovnání s kreditní kartou VISA…
Jde o stavebnici, které se v USA říká "one evenning radio", tedy zařízení postavené za jediný večer. Tyto jsou zde opravdu nesmírně oblíbené a bývají používány pro místní CW sítě, QRP kroužky či jako zdroj zábavy a poučení na skautských kempech apod.
Technická data:
  • Transceiver xtalem řízený ( neladitelný )
  • Dva pracovní kmitočty (+/- shift)
  • Napájení 8-15V
  • Přijímač - přímosměšující
  • Výkon typicky 0.5W / 12V
  • QSK provoz
  • Příposlech 700Hz
  • Automatický shift RX/TX
  • Reverzní shift
  • Zabudovaný Iambický klíč s nastavitelným rozsahem 5 - 40 WPM.


Schéma transceiveru Rockmite, K1SWL
Celá stavebnice je provedena tak, aby nebylo nutné navíjet žádné cívky. Vstupní/výstupní obvod L2, L3 C15, C16, C17, je proveden na "hotových" indukčnostech. Přijímaný signál pak přes diody D1 a D2 přichází na krystal Y1. Z hlediska přizpůsobení mezi anténou a směšovačem a také intermodulačních produktů to není ideální řešení, ale zde se jedná o naprosto funkční a jednoduché řešení. Krystal Y1 zde plní funkci vstupního laděného obvodu se šířkou pásma cca 2-3kHz/-3dB. Následuje obvod U1, což je známý směšovač NE612. Jako oscilátor je použit bipolární tranzistor Q4. Za směšovačem následuje standardní zesilovač s operačním zesilovačem. Tranzistor Q1 odděluje tento přijímací řetězec při vysílání. Zařízení má svůj oscilátor příposlechu, tvořený obvodem U3 ( PIC 12C508A). Za zmínku stojí provedení shiftu RX/TX, který je vytvářen pomocí varikapu D6 a klíčovacího tranzistoru Q2. Celé ovládání je dílem předprogramovaného obvodu U3 (PIC 12C508A). Umožňuje i tzv. reverzní shift. Tranzistor Q2 je buď sepnutý při příjmu ( při vysílání je rozepnut ) a nebo je tomu naopak. Q2 je rozepnutý při příjmu (při vysílání sepnut). Tímto "opačným" shiftem je možno rozeznat, zda zázněj je na správné straně. Bude-li přijímaná stanice při přepnutí na "opačný"shift v nulovém zázněji, pak jsme s původním shiftem naladěni správně. V druhém případě po přepnutí na "opačný" shift uslyšíme stanici se záznějem dvakrát vyšším a jsme naladění tzv. "na druhé straně". Dovoláme se samosebou v případě prvním. Obvod U3 má vstupy DOT a DASH pro pastičku. Rychlost klíčování lze nastavit tak, že vstup SW obvodu U3 uzemníte na delší dobu než 250ms. Pak ve sluchátkách uslyšíte telegrafií písmeno S. Jestliže nyní stiskneme pádlo (a držíme) na straně teček, zvyšujeme rychlost klíčování. Stiskem (a držením) na straně čárek, naopak rychlost klíčování snižujeme. Jestliže pak pádlo uvolníme (není aktivní žádný vstup), po době asi 1.5 sec se procesor vrátí do normálního režimu a zůstává nastavena ta rychlost klíčování, kterou jste si nastavili. Krátkým uzemněním vstupu SW obvodu U3 (menší než 250 ms) měníme nastavení shiftu/ reversního shiftu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama